Kalp kapakçık cerrahisini anlamak:

Kalp kapakçıklarınızda bir sorun var

Kalp kapakçıkları kanın kalbinizin çeşitli bölmelerinde doğru istikamette ilerlemesini sağlayan kapılar gibidir. Eğer kalp kapakçıklarınızda bir sorun varsa kanın kalbinizin içinde ve vücuttaki normal akımı bozulur. Bu durum sağlığınızın bozulmasına yol açar. Kapakçık cerrahisi sayesinde kapakçıklarındaki sorunlar iyileştirilebilir.

KENDİNİZİ NASIL HİSSEDERSİNİZ:

Eğer kalp kapakçıklarınızda bir sorun varsa büyük olasılıkla aşağıdaki belirtilen şikayetlerden biri veya birkaçı bulunabilir: Yatarken nefes almakta güçlük çekmek Egzersiz sırasında öksürük, hırıltılı soluma ve nefes darlığı Gece öksürük ve nefes darlığı ile uyanma Halsizlik veya aşırı yorgunluk Baş dönmesi ve bayilma Ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme Hızlı ve şiddetli kalp atımı veya kalp çarpıntısı Göğüs ağrısı veya göğüste baskı hissetme

DOKTORUNUZ NASIL YARDIMCI OLABİLİR:

Şikayetiniz olsun veya olmasın, doktorunuz kalbinizde “üfürüm” denilen bir ses duymuş olabilir. “Üfürümler” kalp kapakçıklarında bir sorun olduğu zaman ortaya çıkar. Doktorunuz, ne tür bir kapakçık sorunu olduğunu ortaya çıkarmak için EKG, ekokardiyogram, göğüs filmi veya anjiyografi gibi birtakım tetkikler yapar. Kalp kapakçık sorunu için size daha önce çeşitli ilaçlar da verilmiş olabilir. Ancak şu anda doktorunuz size kapakçık cerrahisi önermiştir. Bu ameliyat sırasında kapakçıklar ya onarılır ya da değiştirilir.

KAPAK AMELİYATINDAN SONRA YAŞAM:

Kapakçık ameliyatı kalbinize ihtiyacı olan kuvveti ve enerjiyi kazandırabilir. Kendinizi iyi hissetmeniz daha önce yapmaktan hoşlandığınız birçok şeyi yeniden yapabilmenizi sağlar. Bu ameliyattan sonra birçok hasta hergün “Kanı Sulandırıcı” ilaç almak durumunda kalabilir. Doktorunuz size bu ilaçlar konusunda ve gelecekte kalbinizi daha sağlıklı tutmak için neler yapmanız gerektiğini anlatacaktır.

KALP KAPAKÇIKLARI: KALBİNİZDEKİ KAPILAR: 

Kalbiniz vücudunuza gerekli olan oksijenli kanı hiç durmadan pompalayan bir pompadır. Kalbin içindeki dört kapakçık, kanın kalp içerisinde tek yönde pompalanmasını sağlar. Eğer bir veya daha çok kapakçıkta bir sorun varsa, bu kalbinizin vücut için gerekli olan kanı pompalaması için daha ağır bir şekilde çalışmasına neden olur.

NORMAL KALP KAPAKÇIKLARI NASIL ÇALIŞIR:

Kalp dört bölmeye ayrılmıştır. Üst bölmelere kulakçık, alt bölmelere de karıncık adı verilir. Kalp içinde kan bir bölmeden diğerine doğru düzenli olarak pompalanır. Kalbin her atışında kapakçıklar kanın düzenli olarak akışını sağlamak için düzenli olarak açılır ve kapanır. Böylece kanın vücuda en etkin şekilde pompalanması mümkün olur.

KALP KAPAKÇIKLARINDAKİ SORUNLAR:

Eğer bir kapakçık gerektiği gibi açılıp kapanmazsa kapakçık hastalığı ortaya çıkar. Eğer kapakçık yeteri kadar açılamzsa, kan akımı daha küçük bir açıklıktan zorla olur. Eğer kapakçık tam olarak kapanmazsa, pomplanan kanın bir kısmı geriye sızar.Her iki durumda da kalp gerekli olan kan dolaşım miktarını sağlamak icin daha ağır bir tempoda ve daha çok çalışmaya başlar. Bu da zamanla kalbin yorulmasına ve kalp kasının zayıflamasına yol açar.

KAPAKÇIK DARALMASI (STENOZ):

Eğer kapakçık tam olarak açılmazsa bu kapakçık stenozuna yol açar. Dokuların kireçlenmesi kapakçıkların sertleşmesine ve açılma zorluğuna yol acar. Bu durumda kan akımı daha dar bir açıklıktan zorlukla olur. Bu daralma da zamanla kötüleşir.

KAPAKÇIĞIN TAM OLARAK KAPANMAMASI (KAPAKÇIK SIZMASI):

Bu durum çoğunlukla kapakçık dokularının anormal olarak uzaması veya kısalması veya kapakçıkları destekleyen dokuların zayıflaması nedeni ile ortaya çıkar. Tam olarak kapanmayan bir kapak kanın gerisingeri sızmasına yol açar. Böylece bir miktar kan ileri geri tekrar tekrar pompalanır. Bu da kalbin etkinliğini azaltır ve kalbi yorar.

 

KAPAKÇIK HASTALIĞI NEDEN DOLAYI OLUR: 

Kalp kapakçığı hastalıkları çeşitli nedenlerden dolayı olabilir: Bazı hastalarda doğuştan normal olmayan bir kalp kapakçığı vardır. Kalp romatizması veya diğer bazı enfeksiyonlar da kalp kapakçıklarını tahrip edebilir. Koroner arter hastalığı yani kalp damaralarındaki tıkanlıklık da zaman zaman kapakçık sorunlarına yol açabilir. Bazen de yaşın ilerlemesi ile kapakçıklar kireçlenir ve daralır.

KAPAKÇIK AMELİYATI:

Bu ameliyat ile bir veya daha çok kapakçık tamir edilir veya yeni bir kapak ile değiştirilir. Kapakçığığn tamiri mevcut olan kapakçığın iyileştirilmesi ve böylece daha iyi çalışmasını sağlar. Kapakçık değiştirilmesi de eski ve hastalıklı kapağın çıkartılarak yerine yeni bir kapakçığın takılmasıdır. Bazen kapakçığın tamir edileceğine veya değiştireleceğine cerrahınız ameliyat sırasında karar verir. Bu konuda cerrahınız size ameliyattan önce bilgi verecektir.

KAPAKÇIK TAMİRİ:

Kapakçık tamiri sırasında kapakçığın bir kısmı yeniden yapılanır veya bir kısım kapakçık dokusu çıkartılarak kapakçığın daha iyi çalışması sağlanır. Sızıntı yapan kapakçıklardan bir kısım dokunun alınması kapakçığın daraltılmasını ve daha iyi kapanmasını sağlar. Darlığı olan kapakçık dokularının serbestleştirilmesi kapakçığın daha iyi açılmasını sağlar.

KAPAKÇIK DEĞİŞTİRİLMESİ: 

Eğer kapakçık tamir edilemiyorsa suni bir kapakçık ile değiştirilir. İki tür suni kalp kapakçığı mevcuttur:

Mekanik Kapakçıklar:

Bunlar biyolojik olmayan maddelerden yapılmıştır. Bu kapakçıkları olan hastalar hayat boyu kanı sulandırıcı ‘Coumadin’ adında bir ilaç kullanmak zorundadırlar.  

Biyolojik Kapakçıklar: Bu kapakçıklar da çeşitli hayvan ve bazen de insan dokularından yapılır. Bu tür kapakçık ameliyatı sonrası kanı sulandırıcı alınmasına gerek yoktur ancak bu tür kapakçıklar mekanik kapakçıklar kadar uzun ömürlü değillerdir. Cerrahınız sizin durumunuzdaki bir hasta için en iyi kapak türünün hangisi olacağı konusunda size ayrıntılı bilgi verecektir. Yaşınız, mesleğiniz, kapak büyüklüğü, kalp ritminizdeki bozukluklar ve hayat boyu kanı sulandırıcı ilaç alıp alamayacağınız ve müdahele edilecek kapakçık sayısı bu konuda dikkate alınacak noktalardır.

AMELİYATTAN ÖNCE:

Hastaneye yatışınızdan hemen sonra cerrahi ekibin bir elemanı size ve ailenize hastanede bulunduğunuz süre içinde olacakları detaylı olarak anlatacaktır. Ameliyattan önce biraz endişeli olmak normaldir ve hastane çalışanları sizleri rahatlatmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

AMELİYAT İÇİN HAZIRLIK:

Eğer dişlerinizde tedavi gerektiren bir durum varsa bunu ameliyattan önce yaptırmanız doğru olur. Bunun nedeni diş tedavisi sırasında kana karışacak bakteriler yeni kalp kapakçığınızın enfekte olmasına yol açabilir. Doktorunuza aspirin dahil aldığınız bütün ilaçları detaylı olarak bildiriniz. Eğer sigara içiyorsanız hemen sigarayı bırakınız. Bu sizin ameliyat sırasında ve sonrasında kan dolaşımınızın düzenlenmesinde ve solunum sorunlarının önlenmesinde yardımcı olacaktır. Ameliyattan önceki gece geceyarısından sonra hiçbirşey yemeyiniz ve içmeyiniz. Anestezi doktorunuz size sağlık durumunuz hakkında ve aldığınız ilaçlar konusunda yeniden sorular soracaktır. Bu sizin güvenli bir anestezi almanız icin kaçınılmazdır. Enfeksiyonu önlemek için ameliyat yerlerini traş etmek gerekebilir.

KALP AMELİYATININ RİSKLERİ:

Kalp kapakçık ameliyatının riskleri şunlardır: Akciğer sorunları ve solunum sıkıntısı ve yetmezliği Aşırı kanama Kalp ritminde ilaçveya kalp pili gerektiren bozukluklar Enfeksiyon Kanısulandırıcı ilaçlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlar Kalp krizi, beyin kanaması

AMELİYAT SIRASINDA: 

Ameliyatınızın deneyimli bir cerrah ekibi tarafından yapıldığına emin olabilirsiniz. Merkezimizde bulunan geliçmiş teknolojinin de yardımı ile ameliyatınız en güvenli şekilde gerçeklestirilecektir.

CERRAH EKİBİ:

Ameliyatınızda emeği geçen herkesin ameliyat sırasında vazgeçilmez bir görevi vardır. Kalp cerrahınız ve yardımcıları hemşirelerin de yardımı ile ameliyatı yapar. Anestezist sizi devamlı olarak takib eder ve agrısız bir ameliyat yapılmasını sağlar. Perfüzyonist ameliyat sırasında kan dolaşımını sağlayan kalp-akciğer makinasını yönetir. Yaşamsal bulgularınız ameliyat sırasında devamlı kontrol edilir

AMELİYAT:

Cerrahlarınız kalbinize ulaşmak için göğsün önündeki iman tahtası kemiğini açmak zorundadır. Ameliyatın sonunda bu kemik çelik tellerle tekrar birleştirilir. Kemiğin kaynaması yaklaşık 6 hafta sürer.

AMELİYAT SIRASINDAKİ KAN DOLAŞIMI:

Kapakçık ameliyatının başında kalbinizin geçici olarak durdurulması gerekebilir. Bu süre içinde kan dolaşımı bir kalp-akciğer makinesi tarafından gerçekleştirilir. Ameliyat sonunda kalbiniz ve akciğerleriniz tekrar devreye sokulur ve normal işlevlerine devam eder.

KAPAKÇIK DEĞİŞİMİ: 

Kapakçıklara cerrahi müdahele sırasında kalbin içi açılır. Kapakçığın hasar görmüş kısımları veya tamamı çıkarılır. Yeni kapak eskisinin yerine sağlam bir şekilde dikilir. Kalp kapatılır ve tekrar çalışmaya başlatılır. Ameliyat başından sonuna kadar hazırlıklar dahil yaklaşık olarak 4 saat sürer. Ameliyat sonrası hasta cerrahi yoğun bakım unitesine alınır. Hasta yakınları hastayı ameliyattan birkaç saat sonra görebilirler. Kalp-Damar Cerrahi yoğun bakım ekibi hasta yakınlarına bu konuda bilgi verecektir. Hasta yoğun bakımda bir veya iki gün kalır. Bu dönemde hastanın yaşamsal bulguları her an takip edilir. Şunu da unutmamak gerekir ki her hastanın bu ameliyattan toparlanması ve kendini iyileşmiş hissetmesi farklı zaman gerektirir.

KALP-DAMAR CERRAHİSİ YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE:

Ameliyattan uyandıktan sonra yarı baygın, susamış ve üşümüş olabilisiniz. Bunlar ameliyat sonrası yaygın görülen şikayetlerdir ve kısa sürede geçecektir. Ağrınız için hemşireleriniz size ağrı kesici ilaçlar verecektir. Vücudunuzun çeşitli yerlerinde bulunan tüp ve monitor kablolarını görünce şaşırmamak gerekir. Baslangıçta bir solunum makinesine bağlı olarak nefes alacaksınız. Göğsünüzde ameliyat sırasında bırakılmış tüpler olacak, bir kalp monitoru kalp hızını, kan basıncını ve oksijeninizi ölçecek. İdrar miktarı bir sonda yardımı ile devamlı olarak izlenecektir. Damarlarınıza takılmış mayi yollarıgerekli ilaçarıvermek için kullanılır. Bu tüpler ve mayi yolları ihtiyaç ortadan kalkınca teker teker çıkarılacaktır.

HASTA YAKINLARI İÇİN:

Hastanızı tüpler ve monitörlerle çevrilmiş olarak görmeğe hazırlanın. Hasta ameliyattan sonra birkaç saat kendinde olmayabilir ve bir süre solunum cihazına bağlı olarak nefes alır. Bunların hepsi normaldir.

YOĞUN BAKIMDAN SONRA:

Artık yoğun bakımda kalmanızı gerektirmeyecek kadar iyileşince monitörlu bir hasta katına çıkarılacaksınız. Kalp ameliyatından sonra en kısa süre içinde hastaların hareket etmeğe yürümeye başlamalrı kas gücü ve kan basıncını ayarlaması nedeni ile istenir. Hemşireleriniz ve fizik tedavi uzmanları size oturma ve yürümek için gerekli yardımı yapacaklardır.

İLAÇLARIN DÜZENLENMESİ:

Hastanede kalış süresinde birkaç tane yeni ilaç tedavisi başlanacaktır. Bu ilacların dozları taburcu olmadan önce kan testlerine göre dikkatle düzenlenecektir. Doktorunuz veya hemşireleriniz size bu ilaçlar hakkında bilgi vereceklerdir.

İYİLEŞME DÖNEMİ:

Her hastanın iyileşmek için ihtiyacı olan zaman süresi değişik olmakla birlikte ortalama olarak 6-8 hafta içinde ameliyat öncesi kuvvetinize kavuşabilirsiniz. Bu zaman zarfında doktorunuzla temas halinde olmanız, verilen ilaçları aynen almanız iyileşmeniz için çok önemlidir.

DOKTOR KONTROLÜ:

Doktorunuzla yapılacak kontrol ameliyat sonrası iyileşmenizi takip için gereklidir. Bu sırada doktorunuz göğüs filmi veya kan tetkikleri isteyebilir. Kalp ritminde olabilecek muhtemel bozukluklar da EKG çekilerek anlaşılır. Yeni kapakçığınızın kontrolü için ekokradiyorafi denilen bir tetkik de yapılabilir.

ÖNEMLI NOKTALAR:

Eğer şu şikayetlerden biri varsa mutlaka doktorunuzu arayınız: Kısa sürede aşırı kilo almak (kendinizi hergün tartınız) Titreme, aşırı terleme veya 38 dereceden fazla olan ateş Yatarken nefes darlığı Nefes alırken artan göğüs veya omuz ağrısı Yaranın üzerinde veya etrafinda şişme, kızarma, hassasiyet veya akıntı olması Açıklanmayacak derecede aşırı morarma veya kanama olması

YARA BAKIMI:

Ameliyattan sonra birkaç hafta yaranın etrafında morarma, kaşıntı, uyuşukluk veya ağrı olur. Duş alabilirsiniz ancak havuza veya denize girmek doğru değildir. Duş alırken yaranın üzerini ılık su ve sabun ile hafifçe yıkayınız. Yaranın üzerine herhangi bir merhem veya losyon sürmeyiniz, bunlar yara enfeksiyonu riskini artırır.

YENİ İLAÇLARINIZ KONUSUNDA:

Kan sulandırıcı ilaçlar yeni kalp kapakçığınızın üzerinde kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılır. Antibiyotikler de kapakçığın enfekte olmasını önlemek içindir. Bu ilaçları tam olarak ve aksatmadan doktorunuzun söylediği sekilde almanız hayati önem taşır.

KAN SULANDIRICI İLAÇLAR:

Kalp kapakçığı değişen hastalar Kumadin denilen ve kanı sulandıran bir ilaç almak zorundadırlar. Bu ilaç kapakçığınızın üzerinde kanın pıhtılaşmasını önler. Takılan kapakçığın cinsine göre bu ilacı ya birkaç hafta boyunca ya da hayatınız boyunca almanız gerekebilir. Bu ilacı alan hastaların kanın sulanma derecesini ölçen ve INR denilen bir tetkiki düzenli aralıklarla yaptırmaları gerekir. Eğer mümkünse üzerinizde bu ilacı aldığınızı açıkça belli eden bir kart veya belge taşımanız da çok yararlı olur.

KAN SULANDIRICI İLAÇLARIN RİSKLERİ: 

Uzun süreli kan sulandırıcı ilaçların alınmasının bazı riskleri vardır:

  1. Aşırı kanama
  2. Hamile kadınlar tarafıdan alındığında bebklerde doğumsal bozukluklar
  3. Alkol ve bazı diğer yiyecekler de kan sulandırıcı ilaçların etkisini artırır veya azaltır. Bu konularda doktorunuza danışınız.

ANTİBİYOTİKLER:

Kalp kapakçık ameliyatı olan hastaların herhangi bir diş ve ağız bakımı tedavisi sırasında (diş temizlenmesi dahil) antibiyotik almaları gerekir. Bu ilaçlar diş tedavisi sırasında kana karışan bakterilerin yeni kalp kapakçığınızı enfekte etmesini önler. Bütün doktorlarınıza ve özellikle de diş hekiminize kalp kapakçık ameliyatı olduğunuzu israrla işaret ediniz.

TABURCU OLDUKTAN SONRA:

Taburcu olduktan sonra altı veya sekiz hafta süresince hergün biraz daha kuvvet kazandığınızı göreceksiniz. Doktorunuzla bu dönemde neler yapmanız veya yapmamanız gerektiği konusunda konuşabilirsiniz. Unutmayın, bazı günler biraz daha iyi, diğer günler de biraz daha yorgun veya halsiz olabilirsiniz. Bütün bunlar bu tür bir ameliyattan sonra iyileşme sırasında görülen normal olaylardır. Yürümek: İyileşmeyi hızlandırmanın en kolay ve o kadar da etkili bir yöntemi bol bol yürümektir. Düz bir yerde önce kısa kısa sonra da gittikçe uzayan mesafeler seçin ve bu egzersizi aksatmadan hergün uygulamaya çalışın.  

Kaynak: http://www.tayfungurbuz.com/